Igboskulptur från Nigeria

609119

SKULPTUR, Igbo, Nigeria, 1900-tal, stomme i skuret och patinerat trä, föreställande kvinna, errad dekor, höjd ca 116 cm

Detta föremål ingår i vår auktion av en samling Afrikanska föremål insamlade i Centralafrika under 1900-talets andra hälft.

Tidage insektsangrepp och torrsprickor, avslag om fötterna

Etnografica, Samlingar

Rum 14

Igboskulptur från Nigeria

Budhistorik (3 bud)

4627199
5 000
4627198
4626920
3 600

Slutpris SEK:
5 000
483 EUR, 548 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.