Songyepall från Kongo

608982

PALL, Songye, Kongo, 1900-tal, skuret och patinerat trä, färeställande kvinna, höjd ca 63 cm

Detta föremål ingår i vår auktion av en samling Afrikanska föremål insamlade i Centralafrika under 1900-talets andra hälft.

Nötnignar och skav förekommer, ställvis smärre spår av tidigare insektsangrepp

Etnografica, Samlingar

Songyepall från Kongo

Budhistorik (11 bud)
4625649
4625648
4625647
4625646
1 700
4621716
1 600

Slutpris SEK:
403 EUR, 458 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.