Hembaskulptur från Kongo

608884

SKULPTUR, Hemba, Kongo, 1900-tal, skuret och patinerat trä, föreställande man, höjd 49 cm

Detta föremål ingår i vår auktion av en samling Afrikanska föremål insamlade i Centralafrika under 1900-talets andra hälft.

Avalag och nötnignar, torrsprickor samt. spår av tidigare angrepp

Etnografica, Samlingar

Hembaskulptur från Kongo

Budhistorik (2 bud)

4617202
4614733

Slutpris SEK:
34 EUR, 38 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.