Gezeliusbibeln, 2 vol.

608675

GEZELIUSBIBELN (2). Nya testamentet del 1-2 + Gamla testamentet del 3-4. Åbo, 1711-13/Stockholm, (1724)-1728.
Folio. 377 x 245 mm. (8), 300, (8); 301-650; 605-908, (1); 909-1387, (1) s. Titelbladen tryckta med rött och svart, saknas till Gamla testamentets tredje del. 2 hårt beskurna graverade kartor från annat verk insatta. Senare (1900-tal) halvfranska band med upphöjda bind och marmorerade pärmpapper. Nära genomgående fläckig, med lagningar och återkommande fuktränder.

2 volymer. Ej komplett.

Se text!

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi

Monter 25

Gezeliusbibeln, 2 vol.

Budhistorik (15 bud)
4611596
850
4606853
4611550
4606853
750
4611543
700

Slutpris SEK:
850
82 EUR, 93 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.