John-Erik Göransson

608388

JOHN-ERIK GÖRANSSON (1933-2018), (2) "Filing 2498 B/2476 B", signerade John Erik Göransson på baksidan, akryl på duk uppfodrad på pannå, ca 36x12 cm vardera;

En nyupptäckt konkretist
JOHN-ERIK GÖRANSSON
-färg och form i perfektion

Auktion online 9-10 februari

Familjen Göransson bosatte sig senare i Tumba på 1980-talet. Med en inredd ateljé i bostaden började John-Erik Göransson nu på allvar satsa på konsten.
John-Erik Göransson hade framförallt konstnärerna Victor Vasarely och Olle Baertling som förebilder och målade likt dem abstrakt med en stark kolorit och geometriska former. Göransson ställde ut några enstaka gånger på gallerier i Stockholm och visade även verk på Botkyrka Konsthall år 2000. Han valde därefter att behålla alla sina målningar i sin ateljé. Då ytterst få verk har varit ute på marknaden tidigare är det ett extra stort nöje för Stockholms Auktionsverk att kunna presentera John-Erik Göranssons produktion.

Konst, Modernt måleri, Samlingar

John-Erik Göransson

Budhistorik (33 bud)
4633326
4 400
4633325
4 200
4633323
4633320
3 800
4633322
3 800

Slutpris SEK:
4 400
425 EUR, 482 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.