John-Erik Göransson

608141

JOHN-ERIK GÖRANSSON (1933-2018), "Fyrkanter i fyrkant", signerad och daterad John-Erik Göransson 1982 på baksidan, akryl på duk, ca 120x120 cm;

En nyupptäckt konkretist
JOHN-ERIK GÖRANSSON
-färg och form i perfektion

Auktion online 9-10 februari

Familjen Göransson bosatte sig senare i Tumba på 1980-talet. Med en inredd ateljé i bostaden började John-Erik Göransson nu på allvar satsa på konsten.
John-Erik Göransson hade framförallt konstnärerna Victor Vasarely och Olle Baertling som förebilder och målade likt dem abstrakt med en stark kolorit och geometriska former. Göransson ställde ut några enstaka gånger på gallerier i Stockholm och visade även verk på Botkyrka Konsthall år 2000. Han valde därefter att behålla alla sina målningar i sin ateljé. Då ytterst få verk har varit ute på marknaden tidigare är det ett extra stort nöje för Stockholms Auktionsverk att kunna presentera John-Erik Göranssons produktion.

Skev

Konst, Modernt måleri, Samlingar

Rum 1

John-Erik Göransson

Budhistorik (35 bud)
4629477
8 400
4629475
8 200
4629112
8 000
4629466
8 000
4629112
7 600

Slutpris SEK:
8 400
811 EUR, 921 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.