John-Erik Göransson

608109

JOHN-ERIK GÖRANSSON (1933-2018), Öppna rummet No 1903, signerad och daterad John-Erik Göransson 94-04-18 på baksidan, akryl på duk, ca 75x75 cm;

En nyupptäckt konkretist
JOHN-ERIK GÖRANSSON
-färg och form i perfektion

Auktion online 9-10 februari

Familjen Göransson bosatte sig senare i Tumba på 1980-talet. Med en inredd ateljé i bostaden började John-Erik Göransson nu på allvar satsa på konsten.
John-Erik Göransson hade framförallt konstnärerna Victor Vasarely och Olle Baertling som förebilder och målade likt dem abstrakt med en stark kolorit och geometriska former. Göransson ställde ut några enstaka gånger på gallerier i Stockholm och visade även verk på Botkyrka Konsthall år 2000. Han valde därefter att behålla alla sina målningar i sin ateljé. Då ytterst få verk har varit ute på marknaden tidigare är det ett extra stort nöje för Stockholms Auktionsverk att kunna presentera John-Erik Göranssons produktion.

John-Erik Göransson

Budhistorik (11 bud)
4630540
1 300
4629822
4629541
4628840
4628840
950

Slutpris SEK:
1 300
131 EUR, 149 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.