John-Erik Göransson

608047

JOHN-ERIK GÖRANSSON (1933-2018), Komposition, signerad och daterad John-Erik Göransson 1989-06-06, akryl på duk uppfodrad på pannå, ca 87x200 cm;

En nyupptäckt konkretist
JOHN-ERIK GÖRANSSON
-färg och form i perfektion

Auktion online 9-10 februari

Familjen Göransson bosatte sig senare i Tumba på 1980-talet. Med en inredd ateljé i bostaden började John-Erik Göransson nu på allvar satsa på konsten.
John-Erik Göransson hade framförallt konstnärerna Victor Vasarely och Olle Baertling som förebilder och målade likt dem abstrakt med en stark kolorit och geometriska former. Göransson ställde ut några enstaka gånger på gallerier i Stockholm och visade även verk på Botkyrka Konsthall år 2000. Han valde därefter att behålla alla sina målningar i sin ateljé. Då ytterst få verk har varit ute på marknaden tidigare är det ett extra stort nöje för Stockholms Auktionsverk att kunna presentera John-Erik Göranssons produktion.

Konst, Modernt måleri, Samlingar

John-Erik Göransson

Budhistorik (25 bud)
4630386
7 200
4630378
7 000
4630362
6 800
4630354
6 600
4630353
6 400

Slutpris SEK:
7 200
695 EUR, 789 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.