John-Erik Göransson

608026

JOHN-ERIK GÖRANSSON (1933-2018), "Fossil No 3 x 4", signerad och daterad John-Erik Göransson 1993 på baksidan, akryl på duk, ca 80x80 cm;

En nyupptäckt konkretist
JOHN-ERIK GÖRANSSON
-färg och form i perfektion

Auktion online 9-10 februari

Familjen Göransson bosatte sig senare i Tumba på 1980-talet. Med en inredd ateljé i bostaden började John-Erik Göransson nu på allvar satsa på konsten.
John-Erik Göransson hade framförallt konstnärerna Victor Vasarely och Olle Baertling som förebilder och målade likt dem abstrakt med en stark kolorit och geometriska former. Göransson ställde ut några enstaka gånger på gallerier i Stockholm och visade även verk på Botkyrka Konsthall år 2000. Han valde därefter att behålla alla sina målningar i sin ateljé. Då ytterst få verk har varit ute på marknaden tidigare är det ett extra stort nöje för Stockholms Auktionsverk att kunna presentera John-Erik Göranssons produktion.

Konst, Modernt måleri, Samlingar

John-Erik Göransson

Budhistorik (37 bud)
4631608
6 800
4631606
6 600
4631592
6 400
4631591
6 200
4631589
6 000

Slutpris SEK:
6 800
656 EUR, 745 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.