Edward Hald speceriburkar

606311

EDWARD HALD (1883-1980), speceriburkar/kryddburkar 14 st, porslin, Karlskrona porslinsfabrik omkring 1930, bestående av 6 stora burkar, 6 mindre burkar, mjölkar och saltkar, dekor av horisontella band i guld, stämplade KP Karlskrona Hald, burkarnas höjd ca 10,5-18 cm, mjöl- och saltkarens höjd 18,5 cm

Några delar med förgyllningsslitage, saltkar med två nagg och spricka samt lockets sprint saknas

Keramik/Porslin

Monter 1

Edward Hald speceriburkar

Budhistorik (6 bud)
4616624
4616623
750
4616622
500
4616621
4614364

Slutpris SEK:
97 EUR, 110 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.