Autografer ishockey

605795

AUTOGRAFER, tema ISHOCKEY: ca 170 autografer, lag:Tre Kronor 1951 (VM silver), United States Olympic team 1952 (OS silver, 2 st signerade pappersark bla brevpapper från Aston Hotel), Canada 1951 (VM guld), Canadian Olympic team/Edmonton Mercurys 1952 (OS guld), Västtyska landslaget 1954 (2 st) (på VM programblad samt papper), Tjeckiska landslaget (3 st) 1951, okänt årtal och 1954, autografer på papper, programbild (VM 54, Stockholm), vykort,samt brevpapper;
individuella autografer: Gordie Howe, Börje Salming, Mats Sundin 2 st, Niclas Lidström 2 st, delvis fotografier.

PROVENIENS:
Nuvarande ägare var tidigt hockeyintresserad skrev till de landslag som spelade i Sverige. Bland dessa lag finns världsmästare och olympiska guldmedaljörer, de bästa i världen på sin tid. Svenska landslaget från
1951 har närmast idrottshistoriskt intresse som pionjärer i svensk hockey

Har varit på tiotalet OS och ett flertal VM och EM i olika sporter.

Sportmemorabilia, Diverse, Böcker/Kartor, Böcker/Kartor

Visas på begäran

Autografer ishockey

Budhistorik (1 bud)

4610252
2019-02-01 19:53:13

2019-02-04 kl 21:18
Slutpris SEK:
29 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.