Davis Cup 1994 USA-Sverige autografer

605726

DAVIS CUP SVERIGE-USA, 23-25 SEPTEMBER 1994, 20 autografer, semifinal, Scandinavium, autografer av Pete Sampras, Todd Martin, Jared Palmer, Jonathan Stark, Tom Gullikson (coach), Stefan Edberg, Magnus Larsson, Jonas Björkman, Jan Apell, Jonte Sjögren (coach) mfl, rammått ca 71x51 cm

HISTORIK:
Sverige vann matchen med 3-2 och sedemera finalen mot Ryssland med 4-1

PROVENIENS:
Födelsegåva till nuvarande ägare från Svenska Tennisförbundet. Den inramade affischen är signerad av samtliga spelare i de två lagen med Pete Sampras och Stefan Edberg i spetsen.

Har varit på tiotalet OS och ett flertal VM och EM i olika sporter.

Sportmemorabilia, Konst, Grafik, Diverse

Fack 42

Budhistorik (2 bud)

4616363
4616362
550

Slutpris SEK:
97 EUR, 110 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.