Taklampa sannolikt Sverige sent 1940-tal

610457

TAKLAMPA, mässing, sannolikt Sverige 1940-talets slut, två kupor med genombruten dekor av små stjärnor, kuporna lackerade invändigt, höjd ca 45 cm, skärmarnas diameter 14 cm

Smärre slitage och repor, ej funktionstestad, invändigt med färgbortfall, en arm något skev, en skärm med smärre buckla

Belysning, Taklampor

Budhistorik (2 bud)

4606600
4598944

Slutpris SEK:
35 EUR, 40 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.