Dosa 1700-tal

610296

DOSA, mässing, 1700-tal, invändigt förtennad, dekor av putti och kungakrona samt med text "Walsingna Års Växten Bergs Bruken ock Andra Lofliga Näringsmedel 1769" samt "Fruchta Gud Ära Konung *D.G. REX UE. 1773, invändigt märkt IX, längd ca 11 cm

Slitage. Smärre bucklor,

Metall, Diverse

Dosa 1700-tal

Budhistorik (12 bud)
4591999
4606361
4591999
900
4591130
850
4591130

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.