Derrière le Miroir

609829

DERRIÈRE LE MIROIR, nr 182, Chagall, innehållande enkelsidig orginalitografi som omslag (Mourlot 603a), en dubbelsidig orginallitografi färg (Mourlot 605), löst bifogad en delvis klippt orginallitografi färg i från DLM 147 1964 (Mourlot 410), ca 38x28 cm.

Den banbrytande och inflytelserika Derrière le Miroir grundades 1946 av Aimé Maeght, som hade öppnat sitt konstgalleri året innan. 253 utgåvor publicerades - den sista i 1982 - och blandningen av poesi och texter av t.ex. Apollinaire, Breton, Jouhandeau, Ponge tillsammans med litografiska illustrationer av Maeghts konstnärer (Alechinsky, Bacon, Bazaine , Braque, Calder, Chagall, Giacometti, Kandinsky, Matisse, Miró, Tapies, för att nämna några) gjorde det omedelbart till ett samlarobjekt

Textinlagan är ej komplett. Tejplagning på omslag.

Konst, Grafik, Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria

Monter 23

Derrière le Miroir

Budhistorik (16 bud)
4607342
4607331
950
4607326
900
4604324
850
4605085
850

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.