Ewa Rudling fotografi föreställande Nico

609756

EWA RUDLING (född 1936): "Nico - Paris 1972", signerad Ewa Rudling, daterad -72, c-print, ca 45,5x30 cm

Ewa Rudling om NICO:
"- var en av världens populäraste fotomodeller i Rom och den blonda riddaren i Fellinis ´La dolche vita' (Det ljuva livet). Debuterade som musiker i 'Velvet underground & Nico'. Hon hade huvudrollen och gjorde musiken till kultregissören Philippe Garrels 'La cicatrice interieure' (Det inre ärret), den enda film jag sett 15 ggr.

HISTORIK:
Christa Päffgen, mer känd under pseudonymen Nico, född 16 oktober 1938 i Köln, Tyskland, död 18 juli 1988 på Ibiza. Var en tysk singer-songwriter, modell och skådespelerska. Kvinnliga huvudvokalist (tillsammans med manliga huvudvokalisten Lou Reed) på The Velvet Undergrounds album The Velvet Underground and Nico från 1967. Nico arbetade för tidningarna Vogue, Tempo, Vie Nuove, Mascotte Spettacolo, Camera, Elle mfl

Oramat fotografi

Fotografi, Pop/Rock

Budhistorik (7 bud)
4607733
4607388
4605802
4605620
4598119
750

Slutpris SEK:
212 EUR, 241 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.