Briquetsabel 1800-tal

609695

BRIQUETSABEL, 1800-talets första hälft, Schweiz, fäste i mässing, klinga stämplad W&Co (Wester & Co Solingen, verksamma 1820-90) samt delvis överstämplad med portcullis med F för kantonatet Freiburg, klingans längd ca 59, total längd 72 cm

Slitage

Vapen/Medaljer

Monter 21

Briquetsabel 1800-tal

Budhistorik (7 bud)
4599289
950
4603298
900
4599289
500
4594036
450
4594036

Slutpris SEK:
950
92 EUR, 104 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.