Tekanna Kina

609662

TEKANNA, porslin, Kina, 1900-talets början, cylinderformad, med sil (insats), dekor av sångfåglar vid krysantemum i järnoxid, sepia samt emaljfärger, kalligrafi med ett sigill, dubbel metallhänkel, botten med fyra karaktärers märke (Guan Yao Nei Zao), höjd ca 12 cm

Smärre slitage, locket med nagg/retusch, mynningen med nagg, pipen med lagning, insatsen med nagg

Orientaliskt, Porslin

Tekanna Kina

Budhistorik (35 bud)
4603714
5 000
4603710
4 800
4603702
4 600
4603700
4 400
4603694
4 200

Slutpris SEK:
5 000
483 EUR, 548 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.