Hilma Persson Hjelm Modern keramik och konstglas

609592

HILMA PERSSON HJELM (1877-1953), egen verkstad i Arvika, vaser 10 st och skål av lergods, polykrom dekor och glasyr, signerade HP 8, 406, 911, 340, 509, 297, 199, 197, 790, 182, skålen utan nummer, höjd 4,5-13 cm
Skador: 5 stycken med nagg

Flertaler nagg och lagningar,

Keramik/Porslin, Vaser, skålar, fat

Monter 13

Budhistorik (17 bud)
4601438
1 600
4600940
4601437
1 400
4600940
1 300
4600813

Slutpris SEK:
1 600
154 EUR, 175 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.