Väggur senbarock av Hans Eneroth

609506

HANS ENEROTH (manufakturist och urmakare i Norrköping, privilegium 1761) väggur, senbarock, urtavlan signerad H Eneroth Norrkiöping N:o 8, urtavla av mässing, sifferring med romerska siffror, dekor av tenn av keruber bärande kunglig krona samt seraf, målat fodral av furu, ett lod medföljer, höjd 48, 24 x 15,5 cm

PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2003, nr 1764

SAV garanterar ej funktionen.

Klockor/Ur

Visas på begäran

Budhistorik (5 bud)
4602535
4593380
2 400
4587711
4586653
4583313

Slutpris SEK:
386 EUR, 438 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.