Gunnar Wennerberg matservis kaffeservis

609379

GUNNAR WENNERBERG (1863-1914), servis, 35 dlr, 1900-talets början, Gustafsberg, modell Blåsippa, flintgods, bestående av: 11 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 7 förrättstallrikar, 2 uppläggningsfat ca 26-36, 2 uppläggningsskålar ca 22-27, 1 grädd/mjölkkanna höjd ca 19 cm, 1 soppterrin

Gunnar Wennerberg, verksam vid Gustavsberg mellan åren 1895-1908.

ÖVRIGT: Gunnar Gunnarsson Wennerberg, målare, konsthantverkare och formgivare, son till Gunnar Wennerberg. Wennerberg utbildade sig till målare i Paris och ägnade sig främst åt blomstermotiv och porträtt. År 1895 knöts han till Gustavsbergs porslinsfabrik. Hans servismönster med svenska vildblommor, de flesta lanserade på Stockholmsutställningen 1897, hör med sin fint stiliserade naturalism till de vackraste uttrycken för den tidiga svenska jugendstilen. Efter keramikstudier på kontinenten arbetade han med en rik produktion av konstkeramik; bl.a. utvecklade han en egen sgraffitoteknik samt komponerade stengods (se bild jaspergods). Wennerberg är också den svenska jugendepokens främste glaskonstnär. Åren 1898-1902 och 1908 var han knuten till Kosta, där han i Gallés efterföljd gav form åt överfångsglas med växtmotiv, präglade av konstnärlig sensibilitet och hantverksskicklighet (se bild glaskonst). Han ritade även förlagor till bildvävnader för Handarbetets Vänner. År 1909 lämnade Wennerberg definitivt Sverige och bosatte sig i Paris, där han bl.a. ritade mönster för Sèvresmanufakturerna.
Litteratur: Svenskt konstnärslexikon, Allhem
Skador: Krackeleringar förekommer

Enstaka nagg kan förekomma, spricka i ett av uppläggningsfaten

Keramik/Porslin

Budhistorik (19 bud)
4602274
1 400
4602257
1 300
4602273
4602257
4597904

Slutpris SEK:
1 400
141 EUR, 160 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.