Porslin Kina 1700-tal Famille rose

609104

FAT, TALLRIKAR, 5 dlr., porslin, Kina, tidig Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av prunus och pion i emaljfärger, järnoxid, sepia samt guld, brättet med strödda blommor, diameter ca 23-28,5 cm

Slitage, nagg

Orientaliskt, Porslin

Monter 6

Budhistorik (14 bud)
4594818
5 200
4590708
5 000
4590708
4 800
4594816
4 600
4590708
4 200

Slutpris SEK:
5 200
502 EUR, 570 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.