Bålskålar Kina 1700-tal Kompaniporslin

608896

BÅLSKÅLAR, 1 par, porslin, Kina, sen Qianlong (1736-1795), kompaniporslin, europeiserande dekor av rosor i emaljfärger, järnoxid och guld, diameter ca 37, höjd ca 15 cm

Båda med lagningar, en omfattande, slitage

Orientaliskt, Porslin

Rum 7

Budhistorik (3 bud)

4590430
4595628
4590430

Slutpris SEK:
39 EUR, 44 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.