Kachina doll & yxa

608729

KACHINA DOLL, träskulptur, 1980-tal, Zuni Rain Priest Kachina, höjd 44 cm, signerad undertill, samt stenyxa, 1980-tal, längd 59 cm.

This Kachina is said to have power over the rain, but his main purpose is to accompany the Shalako during the Rain Dance.

Etnografica, Diverse

Rum 7, Hylla 9

Kachina doll & yxa

Budhistorik

2019-01-25 kl 15:24
Slutpris SEK:
0
0 EUR, 0 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.