Fåtölj möjligen Carl Malmsten

608652

FÅTÖLJ, modell "Cumbini", möjligen utförd av snickarmästare Sven Johansson hos Carl Malmsten omkring 1950,

PROVENIENS: Snickarmästare Sven Johansson, utbildad och anställd hos Carl Malmsten under 1940- och 50-talen.
Fåtöljen har ärvts inom familjen och har alltid kallats "Cumbini". Enligt den muntliga traditionen ska den vara utförd hos och ritad av Carl Malmsten.

Slitage, märken, repor

Möbler, Fåtöljer

Rum 12

Fåtölj möjligen Carl Malmsten

Budhistorik (15 bud)
4599555
6 200
4598904
6 000
4599554
6 000
4598904
5 400
4598977
5 200

Slutpris SEK:
6 200
624 EUR, 709 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.