Karl XII:s historia

608303

JÖRAN ANDERSSON NORDBERG, Konung Carl XII:s historia, första delen,1740 (första utgåvan), samtida skinnband med upphöjd bindning, Karl XII:s förgyllda monogram under kunglig krona på pärmens framsida

Proveniens: Släkten Steffenburg, Sundborn, Dalarna

Bitar av skinn på ryggen borta, uttorkat skinn därstädes, påskrifter, fläckar och veck på frontespisbladet, ej genomgången

Böcker/Kartor, Historia

Karl XII:s historia

Budhistorik (2 bud)

4580675
4580674

Slutpris SEK:
97 EUR, 110 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.