Skålfat Kina 1800-tal

608294

SKÅLFAT, porslin, Kina, 1800-talets slut, dekor av trädgårdsscen med pojke matandes höns i emaljfärger, järnoxid samt sepia, kalligrafi, guldkant, botten med fyra karaktärers märke, diameter ca 17,5 cm

Nagg, glasyrspricka

Orientaliskt, Porslin

Skålfat Kina 1800-tal

Budhistorik (18 bud)
4588811
4589281
2 800
4588811
2 600
4586475
2 400
4588810

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.