Tallrikar Kina Kangxi Famille verte

608293

TALLRIKAR, 1 par, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), famille verte, dekor av figurer, attribut samt pagod i emaljfärger, järnoxid och sepia, detaljer i guld, botten med märke av rökelsekar inom dubbla cirklar, diameter ca 23 cm

Nagg, en tallrik med lagning, den andra med spricka och kantretuscher

Orientaliskt, Porslin

Monter 15

Budhistorik (20 bud)
4589273
4589346
1 400
4589273
1 300
4589341
4589273

Slutpris SEK:
145 EUR, 164 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.