Skulptur Kina brons

608270

SKULPTUR, brons, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman, sittande ställning, mörkpatinerad, total höjd ca 25 cm, träsockel medföljer

PROVENIENS: Alice Ehrenborg, Kråks Herrgård, Västergötland

Smärre avslag, bristning, slitage

Orientaliskt, Konsthantverk

Skulptur Kina brons

Budhistorik (49 bud)
4595483
37 000
4595486
36 000
4595483
35 000
4583119
34 000
4583119
32 000

Slutpris SEK:
37 000
3 571 EUR, 4 055 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.