Ringspänne medeltida

608246

RINGSPÄNNE, medeltida, gotiskt, ca 1300-tal, Norra Europa, sannnolikt Tyskland, med textrad, nålen är rörlig, brons, yttre diameter ca 3,4 cm

Proveniens: Svensk och tidigare estnisk samling

Jordfynd

Diverse

Ringspänne medeltida

Budhistorik (21 bud)
4587335
3 200
4577538
4587334
4577538
2 800
4577633
2 600

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.