Armband vikingatid

608243

ARMBAND, vikingatid, ca 750-950, s k armbygel, stämpelornerad dekor, brons med rester av förgyllning, största vidd ca 7 cm

Armbandet är hittat i Staraya Ladoga (Gamla Ladoga) i samband med byggnadsarbeten som pågick i slutet av 1980-talet och början av 1990-talet, denna ort var mellan ca 750-950 en av de viktigaste handelplatserna i Östra Europa och dominerades av de skandinaviska "ruserna"

Proveniens: Svensk och tidigare estnisk samling

Jordfynd

Diverse

Armband vikingatid

Budhistorik (44 bud)
4589264
19 500
4589262
19 000
4589257
18 500
4589261
18 000
4589257
17 500

Slutpris SEK:
19 500
1 882 EUR, 2 137 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.