Stridsyxa vikingatid

608234

STRIDSYXA, (skäggyxa) vikingatid, ca 750-950, längd ca 14 cm, järn

Yxan är hittad i Staraya Ladoga (Gamla Ladoga) i samband med byggnadsarbeten som pågick i slutet av 1980-talet och början av 1990-talet, denna ort var mellan ca 750-950 en av de viktigaste handelplatserna i Östra Europa och dominerades av de skandinaviska "ruserna"

Proveniens: Svensk och tidigare estnisk samling

Jordfynd, gammalt brott vid skafthålet,

Diverse

Stridsyxa vikingatid

Budhistorik (34 bud)
4589939
9 400
4589938
9 200
4589936
9 000
4589935
8 800
4589933
8 600

Slutpris SEK:
9 400
907 EUR, 1 030 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.