Nils J Lind bordslampa tema Light up the dark

608223

NILS J LIND (född 1937): bordslampa, på teaklåda, invändigt flerfärgat ljus, signerad och daterad Nils J Lind -18, höjd ca 53 cm

HISTORIK: Nils Jöran Lind, musiker och medlem i bl.a Aston Reymers Rivaler, verksamma 1979-1985 och med försäljningsframgångar som "Godis är gott", "Stockholms ström" och "Tvål".
Med stor humor och ett samhällspatos tillverkar Nils Jöran Lind sedan början av 2000-talet lampor som inte sällan ger en känga till etablissemanget. Lamporna går att betrakta som konstverk som skildrar sin samtid.

Vid katalogiseringen funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

Belysning, Bordslampor, Tema

Baltzarsgatan 6, Malmö

Budhistorik (3 bud)

4598439
4598438
600
4595948
550

Slutpris SEK:
77 EUR, 88 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 287 kr.