Respass 2 st tidigt 1900-tal

608127

RESPASS (2)
1. Svenskt respass för friherre Casten Folke Salomon von Otter för resa till Tyskland "med understöd af statsmedel". Daterat 18/9 1915 i Stockholm. Med inklistrat porträttfotografi, mängder av stämplar och egenhändig signatur. Ca 460x300 mm. 4 sidor. 1 sida med 5 cm lång reva och första sidan något fläckad i överkanten.

2. Norskt respass för Anton Mohr för resa till Palestina, Syrien, Turkiet, Grekland, Bulgarien och
Serbien. Daterat 4/5 1921. Med Inklistrat porträttfotografi, mängder av stämplar, och egenhändig
signatur. Ca 430x290 mm. 4 sidor. Småfläckig och med små hål i vecken.

Anton Mohr (1890-1968) var en norsk geograf och historiker. Han skrev ett flertal historiska verk, bland annat om Napoleon samt en doktorsavhandling med titeln "Kampen om Nilen".

Se text

Böcker/Kartor, Handskrifter, autografer

Visas på begäran

Respass 2 st tidigt 1900-tal

Budhistorik (1 bud)

4573461
2019-01-18 11:08:32

2019-01-24 kl 11:30
Slutpris SEK:
29 EUR, 33 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.