Jan Bocan fåtöljer

608087

JAN BOCAN, fåtöljer, 1 par, formgivna för den tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972, karmarna i rödlackerat böjträ, sits och rygg i rotting, höjd 71 cm

PROVENIENS
Tjeckoslovakiska ambassaden Stockholm.

HISTORIK
Enligt uppgift tillverkade av Thonet.

Bruksslitage, rottingen ställvis ospännd/med skador

Möbler, Fåtöljer, Design

Rum 13

Jan Bocan fåtöljer

Budhistorik (12 bud)
4578584
17 000
4590628
16 500
4578584
16 000
4590626
15 500
4578584
15 000

Slutpris SEK:
17 000
1 641 EUR, 1 863 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.