Saltkar Famille rose Double Peacock

608075

SALTKAR, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, oval form, svagt konturerad kant, dekor av "double peacock", påfågelspar på klippavsats i emaljfärger, järnoxid samt guld, brättet med fleur de lisbård, längd ca 9, höjd 3 cm

Nagg, ett med lagningar

Orientaliskt, Porslin

Budhistorik (18 bud)
4592900
3 600
4592904
3 400
4592900
3 200
4592026
4592026
2 800

Slutpris SEK:
3 600
347 EUR, 395 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.