Örhängen 1 par hänge 18 k guld

607950

ÖRHÄNGEN, 1 par, HÄNGE/MEDALJONG med löstagbar broschdel, 18 k guld, 1800-talets andra hälft, genombrutna kanter, oval form, dekor med orientpärlor uppträdda på metalltråd samt underliggande blå emalj bakom plexiglas samt små miniatyrmålningar troligen på ben, olika motiv föreställande keruber, höjd örhängen inkl. krok 3,8 cm, hängets höjd inkl. broschdel 7,1 cm

Hängets ögla och broschdel saknar pärlor samt broschdelen med tennlödningar, ett örhänges miniatyr med färgbortfall, sprickor förekommer på miniatyrerna, en del av hängets/medaljongens genombrutna kantdekor samt baksida saknas, plexiglas med sprickor, kanter med smärre bucklor

Guld/Smycken

Budhistorik (12 bud)
4582878
5 000
4582877
4 800
4582419
3 200
4582418
4582417
2 800

Slutpris SEK:
5 000
504 EUR, 572 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.