Johan Rohde kaffeservis 1920-tal

607794

JOHAN ROHDE, kaffeservis, 3 dlr, sterlingsilver, Georg Jensen, 1922-24, modellnr 251, bestående av: kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, handtag i svärtat trä, höjd ca 12-24 cm

Smärre bruks och åldersrelaterat slitage, yttre delen av handtaget på kaffekannan något löst

Silver, Övriga silverföremål, Selected

Monter 10

Budhistorik (11 bud)
4589940
11 500
4588234
11 000
4588381
11 000
4588234
10 500
4588167
10 000

Slutpris SEK:
11 500
1 110 EUR, 1 260 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.