Derriére le Miroir

607747

DERRIÈRE LE MIROIR, 2 st, Maeght Editeur, nr 117 vars omslag utgör ett dubbelsidigt originallitografi i färg, nr 195 vars främre omslag är en originallitografi av Raoul Ubac samt innehållandes bl a 2 färglitografier efter Miro och en efter Calder, ca 38x25 cm

Den banbrytande och inflytelserika Derrière le Miroir grundades 1946 av Aimé Maeght, som hade öppnat sitt konstgalleri året innan. 253 utgåvor publicerades - den sista i 1982 - och blandningen av poesi och texter av t.ex. Apollinaire, Breton, Jouhandeau, Ponge tillsammans med litografiska illustrationer av Maeghts konstnärer (Alechinsky, Bacon, Bazaine , Braque, Calder, Chagall, Giacometti, Kandinsky, Matisse, Miró, Tapies, för att nämna några) gjorde det omedelbart till ett samlarobjekt.

Gulnad rygg, smärre slitage (nr 117)

Böcker/Kartor, Konst- och kulturhistoria, Konst, Grafik

Derriére le Miroir

Budhistorik (17 bud)
4583155
1 300
4586196
4583155
4581826
4581826
950

Slutpris SEK:
1 300
125 EUR, 142 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.