Ljuskrona, gustaviansk stil

607658

LJUSKRONA, gustaviansk stil, omkring slutet av 1800-talet, 8-ljusarmar i form av liggande femmor samt sparljus i mitten, stomme i mässing behängd med olikslipade prismor, höjd ca 90, diameter 63 cm

Bruksslitage, saknas enstaka prismor, naggade prismor kan förekomma,

Belysning, Ljuskronor

Rum 15

Ljuskrona, gustaviansk stil

Budhistorik (8 bud)
4586173
4 400
4584378
4 200
4579611
4579004
4575216
1 600

Slutpris SEK:
4 400
425 EUR, 482 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.