Miniatyrskrin barock

607592

MINIATYRSKRIN, 1700-tal, barock, troligen en friargåva/fästmansgåva, inläggningar av olika träslag och metalltrådar, 4 fack samt 1 låda, facken med skjutlås och lådan med vred, på baksidan märkt med initialerna C:A:D:G (?), undertill monogramsignerat och daterat C:G:S. 1782, ca 6, 9x4,5 cm, litet miniatyrporträtt i form av man i allongeperuk medföljer, olja på papper, ca 2,3x1,9 cm

Nyckel saknas, ett av beslagen löst

Diverse, Samlarobjekt

Miniatyrskrin barock

Budhistorik (13 bud)
4581037
4580945
3 800
4580945
3 600
4580754
3 400
4577373
3 200

Slutpris SEK:
386 EUR, 438 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.