Matservis "Viola" från Gustavsberg

607559

MATSERVIS, flintgods, 65 delar, Gustavsberg "Viola" 1900-talets början, tryckt dekor av violer i violett, grönt och gult, stämplad Gustafsberg Viola eller Gustafsberg, vissa delar även årtalsmärkta 1911-1917, bestående av: 12 flata tallrikar diameter 24 cm, 12 djupa tallrikar diameter 24 cm, 11 bärtallrikar diameter 19 cm, 12 assietter diameter 16 cm, 12 assietter diameter 19 cm, terrin med lock, såssnipa, 4 uppläggningsfat/skålar

3 uppläggningsfat med nagg, terrin och några tallrikar med missfärgning, svagt slitage på guldkanter, några delar med krackelyr

Keramik/Porslin

Matservis

Budhistorik (19 bud)
4579648
2 800
4586680
2 600
4579648
2 400
4586678
4579648

Slutpris SEK:
2 800
282 EUR, 320 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.