Niclas Lafrensen dä, Adolf Fredrik o Lovisa Ulrika

607527

NICLAS LAFRENSEN D.Ä.
1698-1756
Porträtt av Adolf Fredrik (1710-1771), kung av Sverige, i kröningsdräkt, bärandes hermelinbrämad mantel i purpur, med riksregalierna vilande på hyende, och Lovisa Ulrika av Preussen (1720-1782), drottning av Sverige, klädd i kröningsdräkt av silvertyg med gyllene riksvapenkronor och silverne nordstjärnor, bärandes hermelinbrämad mantel i purpur, med drottningkronan tillverkad kröningsåret 1751 vilande på hyende, i palatsinteriör - 1 par, helfigursporträtt. (2)
Gouache, vardera 22 x 15,5 cm
Ramarna i rokoko, förgyllda, dekor i papier maché

PROVENIENS
Fritzes Kungliga Hovbokhandel, Stockholm

Konst, Äldre måleri

Budhistorik (9 bud)
4591374
27 000
4583707
25 000
4583705
20 000
4575568
10 500
4573569
8 000

Slutpris SEK:
27 000
2 606 EUR, 2 959 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.