Sture Johannesson serigrafi

607397

STURE JOHANNESSON (1935-2018): "För Sverige i tiden", datorserigrafi, samarbetade med Sten Kallin, signerad, daterad 1973, EA provtryck, arkmått ca 60 x 80 cm

1970 började Johannesson experimentera med att skapa konst med datorns hjälp. Samarbetade med Sten Kallin (IBM) och Steve Wozniak (Apple). Datorn man använde till en början var en IBM 1130

Oramad, hanteringsmärken

Makadamgatan 11, Helsingborg

Sture Johannesson serigrafi

Budhistorik (20 bud)
4587453
4587448
1 400
4587410
1 300
4586352
4586495

Slutpris SEK:
145 EUR, 164 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 339 kr.