Gerda Strömberg, 56 dlr Bielke, Eda Glasbruk

607368

GERDA STRÖMBERG, glasservis, 59 dlr, 1920/30tal, "Bielke" Eda Glasbruk, fasettslipade glas i honungsgul ton, merparten signerade Eda 29-33 i botten, bestående av: 12 vitvin/champagneglas, 11 sherryglas, 8 starkvinsglas, 8 selterglas, 7 snapsglas, 5 likörglas, 5 rödvinsglas, 1 vinkaraff, 1 kanna, 1 vas

Bruksslitage, enstaka nagg förekommer, vasen i rökaktig ton

Glas, Servisglas

Monter 1

Budhistorik (7 bud)
4583895
3 400
4583853
3 200
4566272
4583852
4566272
2 800

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.