Terrin Kina 1700-tal

607089

TERRIN, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, hänklar i form av djurhuvuden, lockknopp i form av volut, längd ca 35, höjd 22 cm

Locket samtida men ej ursprungligen tillhörande, smärre glasyrnagg, något sned form

Orientaliskt, Porslin

Monter 28

Terrin Kina 1700-tal

Budhistorik (6 bud)
4570909
1 800
4567797
1 600
4565781
4565780
4563174

Slutpris SEK:
1 800
174 EUR, 197 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.