Kabiner

607062

KABINETTSKÅP, andra hälften av 1800-talet, Kina, bakom dörr 6 lådor, målad dekor föreställande kinesiskt landskap samt blommor och fåglar i grönt, rött och guld, beslag av mässing, senare tillkommen benställning, höjd ca 108, 35x40 cm

Brukslitage, färgbortfall, krackelerad färg, kantstött, senare tillkommen benställning, delvis senare skruvar vid beslagen

Möbler, Skåp, byråer

Rum 5

Kabiner

Budhistorik (27 bud)
4579119
4579115
4579118
1 900
4579115
1 800
4579111
1 700

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.