Gustavsberg porslin

607006

GUSTAVSBERG, tallrikar, fat, 18 dlr., porslin, 1900-talets början, senjugend, varierande dekor av mistel samt blomsterslinga (Gunnar Wennerberg), bestående av: 3 flata mattallrikar, djup mattallrik, 5 förrättstallrikar, 4+4 uppläggningsfat, 2 skålar, längd ca 21-38 cm

Slitage, nagg viss missfärgning och krackelering

Keramik/Porslin, Samlingar

Gustavsberg porslin

Budhistorik (4 bud)

4570810
850
4565858
4565858
4560515

Slutpris SEK:
850
86 EUR, 97 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.