Ewa Rudling fotografi föreställande Nico

606922

EWA RUDLING (född 1936): "Nico - Paris 1972", signerad Ewa Rudling, daterad -72, c-print, ca 45,5x30 cm

Ewa Rudling om NICO:
"- var en av världens populäraste fotomodeller i Rom och den blonda riddaren i Fellinis ´La dolche vita' (Det ljuva livet). Debuterade som musiker i 'Velvet underground & Nico'. Hon hade huvudrollen och gjorde musiken till kultregissören Philippe Garrels 'La cicatrice interieure' (Det inre ärret), den enda film jag sett 15 ggr.

HISTORIK:
Christa Päffgen, mer känd under pseudonymen Nico, född 16 oktober 1938 i Köln, Tyskland, död 18 juli 1988 på Ibiza. Var en tysk singer-songwriter, modell och skådespelerska. Kvinnliga huvudvokalist (tillsammans med manliga huvudvokalisten Lou Reed) på The Velvet Undergrounds album The Velvet Underground and Nico från 1967. Nico arbetade för tidningarna Vogue, Tempo, Vie Nuove, Mascotte Spettacolo, Camera, Elle mfl

Oramat fotografi

Fotografi

Rum 9, Vagga 4

Budhistorik (7 bud)
4580031
4579960
4579953
4579941
4570305
900

Slutpris SEK:
145 EUR, 164 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.