Skål och skålfat Kina

606849

SKÅLFAT, SKÅL, 3 dlr., lergods, Kina, Song (960-1279), celadon samt grön glasyr, diameter ca 15-17 cm

En del med lagning, krackeleringar

Orientaliskt, Porslin

Monter 20

Skål och skålfat Kina

Budhistorik (36 bud)
4573842
5 200
4573841
5 000
4573828
4 800
4573827
4 600
4572733
4 400

Slutpris SEK:
5 200
502 EUR, 570 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.